Množící se dotazy občanů Mikulova na rušení nočního klidu ze strany některých provozů sdíleného ubytování mě přiměly k napsání tohoto článku. Před léty jsem, jakožto člen Kontrolního výboru v Mikulově, prosazoval přijetí obecně závazné vyhlášky o nočním klidu (dále uvádím jen „vyhláška“). Doufal jsem, že tato vyhláška pomůže občanům města hájit svá práva na pokojný noční odpočinek. Každý rok je však bohužel tato vyhláška přijímána zastupitelstvem města znovu proto, aby z důvodů akcí konaných převážně v místním amfiteátru, umožnila nové výjimky z nočního klidu, které však dopadají na celé město. Jaké jsou v této souvislosti nejčastější otázky se kterými se setkávám?
Co je to tedy noční klid?
Toto je téměř doslovná citace z vyhlášky:
Noční klid je doba od 22. hodiny do 6. hodiny, kdy je každý povinen zachovat klid a omezit hlučné projevy a to zejména do té míry, aby se uvnitř prostor určených k přenocování osob, jako jsou například rodinné domy, byty, ubytovací a rekreační objekty, neprojevovaly tyto hlučné projevy nad míru ostatních zdrojů hluku ve stejné době a na stejném místě obvyklých (jako je např. hluk způsobený provozem na veřejných komunikacích nebo povětrnostními vlivy). Vyhláška uvádí některé dny, kdy je noční klid zkrácen. Celý text vyhlášky je uveden na internetových stránkách města:
https://www.mikulov.cz/data/content_files/409/ozv-1-2023.pdf
Jak se bránit rušení nočního klidu?
Především by měly fungovat běžné mezilidské vztahy. Pokud však nepomáhá sousedská domluva, nezbývá než využít služeb příslušných policejních orgánů. Rušení nočního klidu může řešit jak městská policie, tak i policie České republiky.
Může policie pachateli prokázat rušení nočního klidu bez certifikovaného měření hluku?
Ano může. K prokázání rušení nočního klidu postačuje svědectví svědků v dané lokalitě, kteří považovali příslušné hlasité projevy jako nadmíru rušící. (Rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 9. 8. 2018, č. j. 1 As 189/2018-22)
Může policie šetřit rušení nočního klidu z vlastního podnětu?
Ano, stačí když přestupek oznámí policejní hlídka a k prokázání přestupku postačuje svědectví policistů/strážníků. (Rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 12. 10. 2016, č. j. 5 As 1/2016-51)
Jaké sankce mohou být pachateli uloženy?
Pachatelem v případě rušení nočního klidu bude nejčastěji fyzická osoba, tedy osoba rušící svými projevy či svou činností noční klid. Dále může být pachatelem právnická nebo podnikající fyzická osoba v případě že noční klid ruší např. konkrétní provozovna (restaurace, ubytovna a pod.)
Za přestupek lze uložit pokutu do 10 000 Kč (ustanovení § 5 odst. 3 písm. b) zákona č. 251/2016 Sb.) a to i v případě, že byl přestupek spáchán z nedbalosti. Pokutu lze uložit na místě v tzv. příkazním řízení (dříve označováno jako bloková pokuta). Pokud však pachatel s uloženou pokutou nesouhlasí, tak je věc postoupena příslušnému právnímu orgánu – přestupkové komisi. Pokud je tento přestupek spáchán opakovaně po nabytí právní moci rozhodnutí o přestupku, lze uložit pokutu do 15 000 Kč.
Dále lze uložit omezující opatření (§ 5 odst. 5 zákona č. 251/2016 Sb. ) – Omezující opatření spočívá v zákazu navštěvovat určená veřejně přístupná místa nebo místa, kde se konají sportovní, kulturní a jiné společenské akce, popřípadě v povinnosti zdržet se styku s určitou osobou nebo vymezeným okruhem osob nebo v povinnosti podrobit se vhodnému programu pro zvládání agrese nebo násilného chování. (§ 52 Zákon č. 250/2016 Sb.)
Strážník městské policie může pachatele předvést na policejní služebnu, pokud i přes domluvu dál narušuje noční klid narušuje. (§ 13 odst. 3 zákona č. 553/1991 Sb., o obecní policii)
Propadnutí věci lze uložit také, ale jen jde-li o věc která byla ke spáchání přestupku užita nebo určena. (§ 48 zákona č. 250/2016 Sb.)
Policie může udílet pokyny směřující k omezení hluku, zejména ztišení hudební produkce, tedy k ukončení stavu, který je v rozporu s veřejným pořádkem. Neuposlechnutí výzvy je přestupkem.
Je možné k zabránění rušení nočního klidu vstoupit do bytu či provozovny bez souhlasu vlastníka?
Strážníci městské policie oprávnění vstupovat do obydlí v souvislosti s rušením nočního klidu nemají (§16 zákona č. 553/1991 Sb. o obecní policii). Měli by učinit vše, co je v jejich pravomoci a pokud pachatel neotevírá dveře od prostor ze kterých dochází k rušení nočního klidu musí předat případ k řešení policii ČR, neboť tato již příslušnými pravomocemi disponuje.
Na případy, kdy nedojde k umožnění vstupu se souhlasem uživatele, dopadá ustanovení § 40 zákona o policii. Zákonnou podmínkou takového opatření je, že věc nesnese odkladu a vstup do daného prostoru je nezbytný pro odvrácení závažného ohrožení veřejného pořádku. Závažným ohrožením veřejného pořádku nebude samotné dílčí porušení vyhlášky obce ze strany organizátora ani prvotní porušování nočního klidu, obzvláště pokud odpovědné osoby přijmou na základě výzvy policie adekvátní opatření. Samozřejmě policii musí být umožněno efektivně sdělit tuto výzvu určeným osobám, což se ale může dít i mimo samotný prostor bezprostředního konání akce. Ovšem stav, kdy osoby opakovaně odmítnou uposlechnout výzvy k regulaci hlasitosti či po prvotním vyhovění opakovaně navýší hlasitost na předchozí úroveň, již lze považovat za závažné ohrožení veřejného pořádku opravňující policii ke vstupu na daný pozemek a realizaci opatření k obnově pokojného stavu. Dle § 40 zákona o policii platí, že při vstupu bez souhlasu uživatele může policista provést pouze ty úkony a opatření, jež jsou nutné pro odvrácení závažného ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti, tzn. vyzvat osobu k ukončení hudební produkce, zajistit osoby, které neuposlechly předchozí výzvy, a odebrat věc.
Nedaří se Vám přesto bránit se rušení nočního klidu?
Vyzkoušeli jste všechny předchozí možnosti, a přesto se Vám nedaří se vypořádat s rušením nočního klidu? Kontaktujte mne v takovém případě prosím prostřednictvím kontaktního formuláře (https://mikuloviny.cz/kontakt/) a uveďte mj. i krátký popis vzniklého problému. Pokusím se využít svých pravomocí předsedy kontrolního výboru a budu hledat další možnosti jak Vám pomoci.
Použité informační zdroje:
1) Ombudsman, veřejný ochránce práv – Zpráva o šetření podnětu proti rušení nočního klidu pouštěním reprodukované hudby ve venkovních prostorách Klubu W.
https://www.ochrance.cz/uploads-import/ESO/5859-21-M%C4%8C-Z18.pdf
2) obecně závazná vyhláška města Mikulov č. 1/2023 o nočním klidu
https://www.mikulov.cz/data/content_files/409/ozv-1-2023.pdf
https://www.mikulov.cz/obcan/obecne-zavazne-vyhlasky-mesta-mikulova
3)Ministerstvo vnitra ČR – Metodický materiál k vydání obecně závazné vyhlášky obce o nočním klidu
https://www.mvcr.cz/odk2/clanek/metodicky-material-c-26.aspx
4) Frank Bold – Kompletní manuál občana obtěžovaného hlukem