V pondělí dne 24.10.2022 v 16:00 se v zasedacím sále Městského úřadu poprvé sejde nově zvolené zastupitelstvo města Mikulova. Občané, kteří tři týdny žijí „zaručenými“ zprávami o tom, kdo bude nový starosta, se (snad ?) konečně dočkají rozuzlení tohoto povolebního vyjednávání. Pokud alespoň část z těch, co cítili nějakou potřebu po volbách něco říci přijde na toto zasedání, máme se na co těšit :-). Co se ale odehrává pod pokličkou důvěrných povolebních vyjednávání?
Povolební vyjednávání
Občané, které denně potkávám se podivují nad tím, že poté, co dali novým zastupitelům jasný mandát, se tito nedokáží dohodnout. Vítězem voleb se stalo hnutí ANO 2011 se sedmi zastupiteli, přičemž jeho lídra Martina Chromého volil každý třetí volič. Důvěra občanů pro kandidáty hnutí ANO 2011 vzrostla o 140 procent v porovnání s předchozím volebním obdobím. Naproti tomu největší propad důvěry voličů zaznamenaly ODS a ČSSD. Obě tyto strany ztratily více než třetinu svých voličů.
Před volbami rezonovala Mikulovem parafráze na slavný Kennedyho výrok. Po volbách, ale jako by se na slogan „jsme Mikulovští“ zapomnělo. Přitom tato dvě slova mají neuvěřitelnou sílu sjednocovat lidi, neboť se jedná o něco, co je společném všem členům našeho zastupitelstva a ne jen těm, kterým posloužila jako volební heslo. Zastupitele by mělo sjednocovat to, jak se staví k Mikulovu, k jeho budoucnosti a k formě výkonu samosprávy v tomto městě. Pokud tedy noví zastupitelé vezmou v potaz cíle, které deklarovali ve svých předvolebních programech, morální vlastnosti, schopnosti a zkušenosti jednotlivých zastupitelů a především výsledky voleb a důvěru, kterou projevili voliči jednotlivým volebním stranám a zastupitelům, nemůže pro ně být až tak složité, se dohodnout na novém uspořádání radnice.
Tak jednoduché to ale není. Vedle racionálních důvodů řeší mnozí i různé předsudky, pózy a traumata, které s aktuální situací v Mikulově vůbec nesouvisí. „Co ta strana ANO? Tu přece řídí Andrej!“ A najednou jako by nebylo podstatné, jaké názory mají kandidáti zvolení za tuto stranu, jak vystupují a jakou mají podporu občanů. O opakované písničce o nepřípustných komunistech ani nemluvě.
Nejbizardnější jsou situace, kdy oznámí volební strana, že má nějakou konkrétní spolupráci zakázanou z ústředí. Není divné, že se snaží nějaké ústředí něco zakázat i když to leccos vypovídá o formě vlády, jakou můžeme od takového ústředí očekávat. Je však nepochopitelné, že to může být pro kohokoliv důvod se přestat řídit vlastním úsudkem! Pro mne osobně je důležité jací jsou lidé, které chci podpořit a ne to, jakou nosí značku.
Neméně překvapivé je tvrzení, že nějaká konkrétní spolupráce je nepřípustná pro voliče té či oné strany. Další ze zažitých stereotypů. Pokud je pro nějakou stranu nějaká spolupráce nepřípustná, má to jasně deklarovat ve svém předvolebním programu a ano, potom se k tomu vyjádří i voliči tím, že stranu s tímto programem podpoří či ne. Není mi známo, že by jakékoliv volební uskupení deklarovalo, že je pro něj spolupráce s konkrétní stranou nepřípustná. Nejvíce se k tomu přiblížili komunisti. Již před volbami jsme totiž jasně uvedli: „My ODS do vedení města nedosadíme. Chceme změnu“. Jednalo se o vyjádření nesouhlasu s konkrétní politikou tehdejší reprezentace ODS v Mikulovském zastupitelstvu.
Demokracie a tolerance
Proč ani po více než třiceti letech nedozrála naše společnost k tomu, aby se vzájemně respektovala? Proč hledáme snáze důvody k rozepřím než abychom zjistili v čem máme společnou řeč? Považujeme za normální, že je třeba každého škatulkovat a některé škatulky izolovat. Doufejme, že se budeme blížit spíše k vzájemnému pochopení něž k další izolaci. Dějiny nás učí, že společenská izolace vede k vyostření vztahů mezi oněmi izolovanými. Osobně nepřestávám věřit tomu, že i naše společnost jednou dospěje k tomu, že v povolebním vyjednávání na místní úrovni půjde především o to, kdo má jakou důvěru občanů. Příkladem nám může být druhé největší město Rakouska a hlavní město Štýrska – Štýrský Hradec (Gratz). Dovedete si představit, že by u nás v Mikulově zasedli do rady Komunisti, Zelení, Křesťanští demokraté a strana typu Svobodných, například naše SPD, jak je tomu v Grazu? Já si to dovedu představit. Učinili tak proto, že to jsou strany, které získaly největší důvěru od voličů. Mimochodem příběh jejich starostky paní Elke Kahr , která tam reprezentuje Komunistickou stranu Rakouska je velmi inspirativní. Situaci, kdy docházelo k izolaci jednotlivých skupin společnosti vedoucí k jejich nenávisti jsme měli v Mikulově již za první republiky a nevyplynulo z toho nic dobrého.
Použité zdroje:
Výsledek komunálních voleb v Mikulově v roce 2022