
Každý koho znám volil změnu, tak jak to že vše zůstalo při starém? Jak vlastně fungují komunální volby? To jsou časté otázky Mikulovských občanů. Mnoho z nich je následnou odpovědí překvapeno. Přestože dle svého přesvědčení volili tak, aby se uspořádání radnice zásadním způsobem změnilo, pomohli v důsledku často k tomu, aby vše zůstalo při starém. Jak je to možné? Zažil jsem jako kandidát již troje komunální volby v Mikulově. Na svých zkušenostech Vám ukáži „jak to funguje“. Pojďme si ukázat na
Nejběžnější omyly voličů:
Volím stranu, která slibuje změnu, takže tím nepodpořím přece ty strany, které dosud vládly.
Praxe ukazuje, že často platí pravý opak. Posledních 16 let obsazuje post starosty ve městě ODS. Průběžně se ale obměňují strany, které s ní vstupují do koalice a tak ODSce umožňují dále vládnout ve městě. Mnohdy však takto podporovaly ODSku strany, které před volbami budily dojem, že chtějí zásadní změnu ve vedení. Jindy se zase stává, že se od strany, která usiluje o změnu, odpojí část zastupitelů a podpoří dosavadní vedení. Příkladů je několik. V roce 2010 byl pan Eduard Kulhavý místostarostou a ostatní 3 zastupitelé zvolení za ČSSD zůstali v opozici. V roce 2014 zase Olga Měšťánková podpořila stávající vedení a další zvolený kandidát TOP 09 Tomáš Hlavenka po neúspěšném jednání o obsazení postu místostarosty zůstal v opozici. V roce 2018 dva zvolení kandidáti na Kandidátce „Pro Mikulov“ Richard Stacha a Sylva Chludilová se de facto přidali ke koalici s ODS, zatímco zbylí dva zvolení kandidáti této strany zůstali v opozici.
Křížkuji svého favorita. Tím ale přece nepodporuji ostatní kandidáty jeho strany.
To není tak úplně pravda. V případě, že Vás favorit nebude zvolen do zastupitelstva, Váš křížek pomáhá silnějším kandidátům ze stejné strany aby uspěli (podrobnosti vysvětlím níže). To je také důvod, proč často uspějí znovu ti samí lidé, kteří následně často vytvoří koalici s ODS.
A kdo jsou ti silní kandidáti, kteří mají šanci uspět? Podívejme se na aktuálně kandidující strany, které byly v uplynulých 12-ti letech v koalici s ODS a na jejich kandidáty, kteří tyto koalice spoluvytvářeli, ať již jako zastupitelé, kteří zvolili radu města v čele s ODS a nebo přímo také jako členové této rady.
ANO 2011
- 1. Martin Chromý – 2010 v koalici s ODS (za VV) – 2014 v koalici s ODS
- 3. Mgr. Karel Pavlík – 2010 člen rady (za VV) – 2014 člen rady – 2018 člen rady
- 4. Petr Kulhavý, BA – 2018 člen rady
- 5. MUDr. Milan Poláček – 2010 v opozici (za ČSSD) – 2014 v koalici s ODS – 2018 v koalici s ODS
Starostové a nezávislí:
- 2. Mgr. Rostislav Souchop – 2010 v koalici s ODS (za NVPM) – 2014 člen rady – 2018 člen rady
- 3. Mgr. Jaromír Crhan – 2010 v koalici s ODS (za SNK-ED) – 2014 v koalici s ODS – 2018 v koalici s ODS
- 5. Ing. et Ing. Tomáš Hlavenka, MBA – 2010 člen rady (za TOP 09) – 2014 v opozici (za TOP 09)(vysvětlivky: NVPM – Nová volby pro Mikulov)
ČSSD
- 2. Mgr Hana Míčková – 2014 v opozici – 2018 v koalici s ODS,
- 3. Mgr. Zbyněk Tureček – 2014 v opozici – 2018 v koalici s ODS,
- 4. Sylva Chludilová – 2014 v opozici – 2018 člen rady – místostarosta (zvolena za Pro Mikulov),
- 5. Mgr. Bc. Leona Alexová, MBA – 2018 člen rady – místostarosta,
KDU-ČSL
- 4. MUDr. Slavomír Měšťánek – 2010 v koalici s ODS – 2014 člen rady – část období,
- 5. Vojtěch Příbramský – 2010 člen rady – 2014 člen rady – později odstoupil,
- 13. MUDr. Olga Měšťánková – 2010 v koalici s ODS (za TOP 09) – 2014 v koalici s ODS (za TOP 09),
Mikulovští
- 4. JUDr. Vojtěch Mihalík – 2014 člen rady – 2018 v opozici,
- 7. Ing. Vlastimil Mihalík – 2014 v koalici s ODS – 2018 v opozici,
(uvedená léta vyjadřují počátek čtyřletého volebního období – např. 2018 označuje období 2018-2022)
Doplním ještě některé skutečnosti, které ovlivňují to, zda má kandidát šanci uspět:
- Prestiž povolání – Kupříkladu lékaři, učitelé či policisti se těší vážnosti ve společnosti a to jim také pomáhá uspět ve volbách. Více se můžete dočíst třeba zde: Nejprestižnější povolání v česku.
- Rodinné a osobní vazby – kandidát, který se přistěhoval to bude mít ve volbách těžší, neboť zde nemá širokou rodinu, spolužáky a spolupracovníky z předchozích zaměstnání, kteří by ho znali a důvěřovali mu
Křížkuji kandidáta – to přece nedávám hlas straně.
To není tak úplně pravda. Když zakřížkujete kandidáta, který do zastupitelstva nepostoupí, podpoříte tím zároveň šance silnějších kandidátů z té samé strany, aby se do zastupitelstva dostali. Zajímavé je také, že se do zastupitelstva nedostávají jen kandidáti, kteří dostali od voličů nejvíce hlasů. To je patrné třeba z výsledků voleb v roce 2018. Kandidáti, kteří se dostali do zastupitelstva obdrželi v rozmezí 337 až 740 hlasů. Existovalo ale 10 kandidátů, kteří obdrželi více než 337 hlasů a v zastupitelstvu nezasedli. Jak je to možné? Je to dané tím, jak se vyhodnocují výsledky voleb.
Když se sečtou výsledky voleb, tak se nejdříve vyhodnocuje, kolik která strana dostala hlasů:
- Když tedy zakřížkujete na volebním lístku pouze volební stranu ABC, potom jí dáváte 25 hlasů – každému jejímu kandidátovi jeden hlas.
- Pokud zakřížkujete stranu ABC a v jiných stranách kupříkladu 5 kandidátů, tak oné straně ABC dáváte 20 hlasů (25 mínus těch 5 co jste zakřížkovali jinde). Dáváte tak zároveň hlasy prvním 20-ti kandidátům strany ABC.
- Pokud nekřížkujete stranu ABC, ale zakřížkujete pět jejích kandidátů, tak straně ABC dáváte 5 hlasů – každému ze zakřížkovaných kandidátů jeden hlas.
Ty strany, které neobdrží 5% hlasů (i kdyby za ně kandidoval nejoblíbenější kandidát) nedostanou žádné křeslo v zastupitelstvu. Ostatní strany dostanou křesla právě podle toho, kolik která ze stran obdržela hlasů. Až poté, na konec celého vyhodnocování, se přihlíží k tomu, kolik který kandidát obdržel hlasů. Když se tedy zjistí, že strana ABC má na základě hlasů, které obdržela nárok na 5 křesel v zastupitelstvu, vyhodnotí se, kterých 5 jejích kandidátů dostalo nejvíce hlasů a ti se stanou zastupiteli. Až zde na závěr tedy má tedy vliv, kterým konkrétním kandidátům dali voliči své hlasy.
Shrnutí – jak předejít zklamání
Na mnoha místech se dočtete jak můžete volit, tedy křížkovat, ale málokde je jasně napsáno, jaké to má praktické dopady na výsledky voleb. To jsem chtěl napravit na konkrétním případu našeho krásného Mikulova. Je zřejmé, že první dojem nestačí, je třeba chtít od kandidátů jasné odpovědi na důležité otázky, aby jste věděli jak se asi budou chovat po volbách. Také je třeba počítat s tím, že křížek, který jsem dal svému kandidátovi, mu nemusí stačit k úspěchu, ale může pomoci někomu jinému ze stejné strany.
Doufám, že jsem tímto svým článkem přispěl k tomu, že Vás výsledky komunálních voleb v Mikulově již tolik nepřekvapí (ať již pozitivně či negativně). Byť nic není jednoduché tak, jak se na první pohled zdá, stojí za to jít volit. Je to Vaše právo, které nesmí zůstat nevyužito.
A jak se k volbám stavím já jako kandidát? Kandiduji s lidmi, kteří mě dosud nezklamali a kteří upřednostňovali selský rozum před politickými obchody a zvýhodňováním „vyvolených“, proto nemám důvod jim nevěřit. Pokud by se stalo, že hlasy, které obdržím nebudou stačit k získání mandátu, budu rád, že poslouží někomu dalšímu z naší kandidátní listiny. Každému kandidátovi, který má kolegy, kterým důvěřuje tak jako já, může volič dát třeba i 25 hlasů, protože čím více kolegů z takového uskupení bude zvoleno, tím lépe se jim bude posléze pracovat.
Hezký nadcházející víkend a šťastnou ruku u voleb!
Použité materiály:
Použité materiály:
Výsledky povolebních vyjednávání (složení rady města) v roce 2010
Výsledky povolebních vyjednávání (složení rady města) v roce 2014
Výsledky povolebních vyjednávání (složení rady města) v roce 2018